ENVIRO PLUS - Podpora výskumno-vývojových aktivít jedinečného riešiteľského tímu

Názov projektu: Podpora výskumno-vývojových aktivít jedinečného riešiteľského tímu

Akronym: ENVIRO PLUS

Kód projektu v ITMS2014+: 313011BVY7

Názov a sídlo prijímateľa: Ústav krajinnej ekológie SAV, v. v. i., Štefánikova 3, 814 99 Bratislava - mestská časť Staré Mesto

Partneri projektu: Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre, ESPRIT spol. s r.o

Koordinátor projektu za UKF: prof. RNDr. František Petrovič, PhD., Katedra ekológie a environmentalistiky, Fakulta prírodných vied a informatiky, UKF v Nitre

Miesto realizácie projektu:

Slovensko - Banskobystrický kraj - Banská Štiavnica
Slovensko - Nitriansky kraj - Nitra
Slovensko - Bratislavský kraj - Bratislava I - Bratislava - mestská časť Staré Mesto

Dátum realizácie projektu: 1.3.2022 – 30.9.2023

Kód výzvy: OPIIVA/DP/2021/9.3-01 (Výzva na predkladanie žiadostí o NFP na podporu nepodnikateľských a podnikateľských výskumno-vývojových kapacít v doménach inteligentnej špecializácie RIS3 SK)

Maximálna výška NFP: 1 222 400 EUR

Operačný program: Integrovaná infraštruktúra (ďalej aj „OPII“)

Spolufinancovaný fondom: Európsky fond regionálneho rozvoja

Prioritná os: 9 Podpora výskumu, vývoja a inovácií

Stručný opis projektu:

Základným cieľom projektu je podpora výskumno-vývojových aktivít jedinečného riešiteľského tímu nepodnikateľských výskumných organizácií UKE SAV a UKF v Nitre a podniku ESPRIT spol. s r. o. obsahovo zameraných do znalostnej oblasti environmentálne inžinierstvo.

Témy projektu sú zamerané na produktové línie v doméne Zdravé potraviny a životné prostredie:

1. Systémy ochrany poľnohospodárskej a lesnej pôdy pred znehodnotením.
  2. Systémy a technológie pre predchádzanie negatívnych dopadov klimatickej zmeny v poľnohospodárstve a lesníctve.

Projekt sa bude realizovať prostredníctvom 5 aktivít:

0H2 Rozvoj nových metodických postupov a algoritmov na hodnotenie ochrany, ohrozenia a degradácie prírodného kapitálu krajiny – flexibilita

1H3 Hodnotenie vhodnosti krajiny pre realizáciu socioekonomických aktivít

2H4 Výskum možností softvérovej realizácie metód a algoritmov pre hodnotenie prírodného kapitálu krajiny

2H5 Experimentálny vývoj web GIS systému pre participatívne plánovanie ako nadstavby nad vytvorenými digitálnymi priestorovými databázami.

Priamymi výstupmi a výsledkami vybratých produktových línií k napĺňaniu Hlavného SK NACE Poľnohospodárstvo je:

Počet navrátivších slovenských výskumníkov zo zahraničia v počte 1

Počet nových výskumných pracovníkov v podporovaných subjektoch/podnikoch v počte 2

Počet podporených účastí zahraničných výskumníkov v projektových aktivitách slovenskej inštitúcie VaV v počte 1

Počet podporených výskumných inštitúcií v počte 3

Počet publikácií vytvorených v rámci projektu v počte 13

Účasť FPVaI na projekte:

Vďaka projektu ENVIRO PLUS sa podarilo vytvoriť na FPVaI UKF v Nitre dve nové pracovné pozície pre výskumných pracovníkov. Riešiteľský kolektív z Katedry ekológie a environmentalistiky FPVaI UKF v Nitre bude zabezpečovať aktivitu 1H3 - Hodnotenie vhodnosti krajiny pre realizáciu socioekonomických aktivít.

Výstupom aktivity 1H3 bude vypracovanie rozhodovacej tabuľky „Regulatívy socioekonomického rozvoja“, ktorá bude pozostávať z konfrontácie vlastností jednotlivých zložiek krajiny s nárokmi a požiadavkami jednotlivých socioekonomických aktivít. Tabuľka bude obsahovať limity, obmedzenia a vhodnosť daných vlastností krajinu pre danú socioekonomickú aktivitu. Stanovenie týchto hodnôt je nevyhnutné pre rozhodovací optimalizačný proces optimálneho využívania krajiny.

V rámci aktivity bude realizovaný  výskum zameraný predovšetkým na nasledovné oblasti:

• špecifikácia,  analýza a parametrizácia  vlastností krajiny vo vzťahu k jednotlivým ľudským aktivitám
  • výskum metód hodnotenia účelových vlastností pre optimalizačný proces, stanovenie limitujúcich a podporujúcich faktorov  pre realizáciu ľudských aktivít
  • stanovenie a hodnotenie limitov a potenciálov pre socioekonomické využívanie krajiny na území Slovenska na základe vlastností geosystémov
  • výskum a overovanie metód pre komplexné posúdenie vhodnosti  operačnej jednotky pre realizáciu danej aktivity na základe potenciálu poskytovania ekologických úžitkov pre spoločnosť.

Riešiteľský kolektív KEE FPVaI v Nitre sa bude podieľať aj na realizácii ostatných aktivít a na testovaní hlavných výstupov projektu. Okrem experimentálneho web GIS systému pre participatívne plánovanie založenom na originálnych a aktuálnych priestorových údajoch bude k týmto výstupom patriť aj Atlas prírodného kapitálu Slovenska. Táto publikácia bude popisnou, mapovou a obrázkovou formou prezentovať hodnotu prírodného kapitálu Slovenska vo vzťahu k realizácii jednotlivých socioekonomických aktivít. Bude slúžiť aj ako didaktická pomôcka pre výchovno-vzdelávací proces v študijnom programe Ochrana a využívanie krajiny.

Informácie o Operačnom programe Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 nájdete na www.opii.gov.sk.

Detail projektu na verejnej stránke www.itms2014.sk