Biochemické laboratórium

Vedecké zameranie laboratória

Biochemické laboratórium je špecializované laboratórium využívané vo výskume v prevažnej miere v oblastiach bioanorganickej chémie a farmakológie, molekulovej biológie a v potravinárstve. Výskumné úlohy, ktoré boli doteraz riešené v laboratóriu sú:
v oblasti molekulovej biológie zmeny v expresii PR proteínov (Pathogenesis Related Proteins) a zmeny v expresii nízkomolekulových proteínov v rastlinách vystavených stresu vplyvom ťažkých kovov,
v oblasti bioanorganickej chémie a farmakológie príprava nových látok s definovanou aktivitou s potenciálnymi terapeutickými vlastnosťami (komplexné zlúčeniny medi s rôznymi druhmi bioaktívnych organických ligandov – salicyláty, dusíkaté heterocyklické zlúčeniny, flavonoidy), štúdium ich biologickej aktivity na úrovni mikroorganizmov a štúdium mechanizmov ich pôsobenia na úrovni DNA; biochemické experimenty sú východiská pre pochopenie vzťahu medzi biologickou aktivitou a štruktúrou látok, ktorá je riešená so spoluprácujúcimi pracoviskami STU v Bratislave),
v oblasti potravinárstva optimalizácia extrakcie prírodných látok z rastlinného materiálu a stanovenie antioxidačných vlastností zmesí prírodných látok.

Ponuka analýz pre komerčnú i nekomerčnú prax

Okrem výskumnej činnosti na projektoch je možné zariadenia a prístroje biochemického laboratória využiť aj na analýzy pre verejnosť prevažne v oblasti potravinárstva zadefinovanej vo vedeckom zameraní pracoviska.

Najdôležitejšie zariadenia a prístroje

Laboratórium disponuje experimentálnym vybavením na biochemické a molekulárno-biologické analýzy, ktoré zahŕňajú prípravu vzoriek (extrakcia, homogenizácia, sonifikácia, lyofilizácia, odstreďovanie), spektrofotometrické merania (koncentrácia DNA, RNA, proteínov  v mikromnožstvách), elektroforetickú separáciu molekúl vrátane snímania a vyhodnocovania elektroforetických profilov, polymerázovú reťazovú reakciu (PCR, RT-PCR), chladiace zariadenie na uchovávanie vzoriek a prácu v sterilných podmienkach, analytické váhy, predvažovačky KERN, homogenizátor IKA T10,  ultrazvukový homogenizátor  BANDELIN UW 3100, lyofilizátor s vákuovou pumpou, koncentrátor plus 5305,  laboratórna trepačka Duomax, trepačka UNIMAX 1010 s vyhrievaním, termomixér W2193140 Eppendorf, centrifúga Eppendorf 5804 R, centrifúga Mini Spin Eppendorf A6, pH meter Consort C830, elektromagnetické miešadlo Heidolph,  elektromagnetické miešadlo Stuart model CD162, turbidimeter 1100 IR, iontometer inoLab pH/ion 735, zdroj napätia Consort  E832, horizontálna elektroforéza  Consort 12,8x15, vertikálna elektroforéza MiniProtean Tetra Cell, sekvenčná jednotka TV S 1400 Max Fill, Blotovací systém Whatman VB 21-VacuBlot, cirkulačný chladič Lauda WK300, UV-cross-linker, Termocyclér Eppendorf W 1058600, spectrofotometer NanoDrop ND 1000, Elisa Reader Biotek EL808, fotodokumentačný systém Kodak Gel Logic 200 so softvérom, tlačiareň  HP Laser Jet,  Millipore Simplicity UV- príprava mikrobiologicky čistej vody,  laminárny box ESCO LVC-4A1, autokláv CV-EL18 GLS Certo Clav, horúcovzdušný sterilizátor Binder ED23, inkubátor BINDER BD115, pultový hlbokomraziaci box Innova U101, chladnička BEKO SCA 31030, výrobník ľadu.

Vedúca laboratória

prof. RNDr. Klaudia Jomová, PhD.
Katedra chémie
Fakulta prírodných vied a informatiky UKF
Tr. A. Hlinku 1
949 01 Nitra